Son Dakika Haberler
banner

Mahkeme Orman Katliamına Dur Dedi !!!

Okunma : 984 views Yorum Yap
banner

Bolu Belediyesi sınırları içerisinde yer alan Çaygökpınar köyünün ormanlık alanlarına göz diken Çimento AŞ’nin oyununa Bolu Bölge İdare Mahkemesi “DUR” dedi. Yaklaşık 5 bin çam ağacının kesilmesi ile ilgili mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Özel Haber: Kasım Şahin
1984 yılından bu yana ilimizde faaliyet gösteren Bolu Çimento AŞ, Çaygökpınar Köyüne ait olan ve çam ağaçlarıyla kaplı olan ormanlık alana göz dikti. Köy Muhtarı Hüsamettin Biçer ile Çaygökpınar Köyü Güzelleştirme Derneği Başkanı Ayhan İnce, yaklaşık 5 bin çam ağacının katledilmemesi için verdikleri mücadeleyi kazandı. Çam ağaçlarının kesilmemesi ve doğa katliamının yapılmaması, ormanlık alanda yol açılmaması için Bolu Bölge İdare Mahkemesine müracaat ederek yürütmeyi durdurma kararı aldırdı.
Köy arazisi içerisinde yer alan ormanlık alanın yaklaşık 100 metresindeki devasa çam ağaçlarını köklerinden sökerek yola döşeyen ve üzerine de toprak atan Bolu Çimento AŞ’nin yaptığı bu girişim mahkeme kararıyla durdurulurken, işin gerçeği de ortaya çıktı.
Çaygökpınar Köyü Muhtarı Hüsamettin Biçer, Bolu Orman Bölge Müdürlüğü’nün, Çimento AŞ. Yetkililerinin talebi üzerine binlerce ağacın bulunduğu ve yol geçmesine izin verilmesi için yaklaşık 1 kilometrelik bölümü ihaleye açtı, daha sonra ihaleyi alan kişi ormanlık alanı Çimento AŞ’ye devretti. Bu ilginç iddianın ardından bölgede çalışma sahası bulunan ve halen daha çimentonun ana maddesi olan kalker ocaklarını işletmeyi sürdürmesi nedeniyle ve yeni bir saha açmak amacıyla hemen bölgeye dozerleri göndererek, yaklaşık 100 metre yol açarak, yüzlerce çam ağacını kökünden söküp yola döşedikten sonra üzerine de toprak dökerek, ağaç katliamı yaptı. Bir çok ağacını da yol kenarlarına attı.

Bu olaydan sonra Bolu Bölge İdare Mahkemesine dava açan Çaygökpınar Köyü Muhtarı Hüsamettin Biçer, olayı yargıya taşıdı ve yürütmeyi durdurma kararı aldı. Köyün ormanlık alanının usulsüz yoldan, kendilerinden alınmak istendiğini dile getiren Muhtar Biçer şunları söyledi;
‘Burası Bolu Çimento A.Ş firmasının Kalker ocağıdır. 1984’den bu yana bu ocak faaliyet içindedir. Ocağın içinde inişli çıkışlı 2 adet yol bulunmakta lakin bu bölgeye 3. bir yol yapmaya çalışıyorlar. Bizde buradaki ağaçların kesilip yol yapılmasını istemiyoruz. Zaten mevcut 2 adet yolları var ve bu yola ihtiyaçları yok. Ormanımızı, doğamızı bozup ağaçlarımızı kesmelerini istemiyoruz. Bu yürütmeyi durdurma kararı almak için mahkemeye intikal ettik. Mahkeme sonuçlanmadan bu alana yol yapmaya çalıştılar ve bizde köy halkı olarak karşı çıktık ancak yaklaşık 100 metre uzunluğunda bir yol yaptılar. Bizde bunun üzerine yolun devamını yapmalarına müsaade etmedik. Mahkeme kararı açıklandı ve yürütme şuan da durduruldu. Ancak ağaçları perişan ettiler.

BİZE HABER VERMEDEN DİNAMİT PATLATIYORLAR
Muhtar Biçer, Çimento AŞ’nin köy halkına haber vermeden kalker ocaklarında dinamit patlatıldığını da belirterek; ‘En büyük sorunumuz buradaki toz sorunudur. Bağ, bahçemiz verimli değil. Ekin ekemiyoruz, tarım yapamıyoruz. Köyde yaşayan halkta ve özellikle çocuklarda bu toz yüzünden bronşit, astım gibi hastalıklar görülmektedir. Bu Kalker ocağı bize yıllardır büyük dertler açmaktadır. Dinamit ile patlatma yöntemiyle burada çalışmalarını sürdürüyorlar ve çıkan toz gökyüzüne kadar ulaşıyor, evlerimizin içlerine kadar giriyor. Dinamit patlattıkları halde köylülere haber verilmiyor böyle bir olayın yapılacağına dair hiçbir bilgimiz olmuyor’ açıklamasında bulundu.