Son Dakika Haberler
banner

Ekmeğe gramaj üzerinden gizli zam

Ekmeğe gramaj üzerinden gizli zam
Okunma : 238 views Yorum Yap
banner

Bolu’da 4 yıldır ekmek fiyatlarına zam yapılmazken, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu tarafından alınan bir kararla ekmek fiyatına gramaj üzerinden zam yapıldı.

Un, doğalgaz, elektrik, mazot ve işçilik fiyatları her geçen yıl üst üste zamlanırken ilimizde faaliyet gösteren 22 fırın işletmecisi, Bolulu vatandaşların mağdur olmaması için 4 yıldır ekmek fiyatlarına zam yansıtmıyordu. Ne var ki 4 yıldır direnç gösteren Bolulu fırıncılar, iflas etme eşiğine kadar gelmişti.

Edinilen bilgiye göre 250 gram ekmek 1.5 liradan satılırken, yeni karar doğrultusunda ekmeğin gramı 210 grama düşürülerek yine 1.5 liradan satılmaya başlandı. Yani ekmeğin gramı 40 gram düşürülmüş olup, yüzde 15 ekmeğe zam yapılmış oldu.

Konu hakkında bir açıklama yapan Kalafatoğlu ekmek fırını sahibi Hakan Kalafatoğlu, Bolu halkından özür dileyerek; “İlimizde faaliyet gösteren 22 fırın işletmecisi 4 yıldır büyük zorluklar çektik. Bir çoğumuz iflas eşliğine geldi. 4 yıl boyunca una, elektriğe, mazota, doğalgaza ve işçilik fiyatlarına zam gelirken, bizler ekmek fiyatına Bolu halkı için zam yapmadık. Her zaman devletimizin ve milletimizin yanında olduk ama artık küçük de olsa zam yapmak zorunda kaldık. Halkımızdan özür diliyorum. Durumuz ortada. Ekmeğin yanı sıra 850 gram olan köy ekmeğin fiyatı yine 5 TL olacak ama 800 gramdan satılacaktır” dedi.