Son Dakika Haberler
banner

Bolu’da 936 bina fay hattı üzerinde

Bolu’da 936 bina fay hattı üzerinde
Okunma : 550 views Yorum Yap
banner

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan’dan Bolu halkı için deprem uyarısı. Alan, Bolu’da 3 tane fay hattının geçtiğini, 26 binin üzerinde bina olduğunu ve 936 binan bu üç fay hattı üzerinde olduğunu açıkladı.
Özel bir yayın kuruluşuna katılan ve önümüzdeki günlerde, aylarda veya yıllarda ülke genelinde oluşabilecek depremler konusuna değinen TMMOB Jeoloji Mühendisleri Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan, Bolu için çok çarpıcı açıklamada bulunarak, Bolu’nun bir an önce beton lobisinden kurtulması gerektiğini belirterek şunları söyledi;


MTA Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışma var ve bu artık web de herkesin Türkiye dili fay haritası diye geçiyor. Biraz öncede ifade etim 486 tane civarında şu ana kadar tespit edilen şey var. 2012 yılından bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalar var olan depremler nedeniyle aktif olduğu belirtilen fayzoneleri söz konusu, bunların nerden geçtiğini biliyoruz hangi binanın altından geçtiğini biliyoruz. Yani jeoloji mühendisleri odası olarak Bolu kent ölçeği için bir çalışma yapalım dedik yani oradan örnek vereceğim. Bolu da 3 tane fay geçiyor kentin bulunduğu alanda aşağı yukarı 26.000 in üzerinde kent merkezinde bina söz konusu, bunun 936 tanesi doğrudan fayzone üzerine düşüyor. Biz biliyoruz ki ilk depremde bunlar yıkılacak yani bunları tespit etmek bilmek artık bu günkü bilim ve tekniğin ulaştığı boyutla çok rahat. Türkiye de biliyor aslında bunları
Belediye tekil anlamda bunu bilmeye bilir, eğer o çalışmayı yürütmemişse ama o çalışmayı biraz önce verdiğim palismoloji ile ilgili çalışma imar planlı esas yani imar haritaları var ya gittiğinizde sizin binanızın bulunduğu nokta bunların oturduğu alanlar bunların faya yakınlığı veya fayzonu geçip geçmediği ne ilişkin çalışmayı imar planlarına işlemişse rahat bir şekilde binanızın fayzone yakın olup olmadığı o fayın ürete bileceği deprem büyüklüğü periyodu yani hangi zaman dilimi içerisin de deprem üretmiş bunu bilme şansımız var. Zaten bizim belediyelerden istediğimiz temel olgulardan biri bu çalışmanın hızlı bir şekilde yapılarak toplumun bilgilendirilmesi.
Maalesef biz eş güdüm sağlayamıyoruz ortak akıl üretemiyoruz ve bunu sürdüremiyoruz yani bir örnek vereceğim, yine Türkiye’den olsun Marmara depreminden sonra özelikle fayzone üzerindeki bazı yerleşim alanlarında bina kat sınırlaması getirildi işte Bolu da bunlardan bir tanesiydi.
Bolu kent merkezinde 5 kat ve üzeri yapı yapılması yasaklandı. Belediye Meclis kararıyla 2007 yılına seçimlere geldiğimizde belediye başkanlarını topluma önerisi ne oldu biliyor musunuz? Ben başkan olunca kat sayısını arttıracağım. Henüz depremin üzerinde yaraları sarılmamış, henüz 6-7 yıl üzerinden geçmiş bir bölgede, Türkiye’nin belki de en aktif bölgelerinin doğrudan fayın üzerinde oturan bir kente belediye başkanını seçimlerinde vaat edilen unsurlardan bir tanesi bu olabilir. Şimdi bizim hafızamız böyle olduktan sonra bizim bazı sorunları düzeltme şansımız yok. Deprem dediğimiz şey her gün olan bir şey değil 100 yıl olmayacak 200 yıl olmayacak ama biliyoruz ki 201 inci yıl orada meydana gelen depremde insanlar yaşamını yitirecekler bizim buna hazırlıklı olmamız lazım. Kurumsal havzamızı, toplumsal havzamızı buna göre formatlamamız lazım. İnsanlarımızı buna göre eğitmemiz, lazım örgün öğretim sistemimizi buna göre dizayn etmemiz lazım. Bizim aslında ifade etmek istediğimiz şey bu. Bolu’nun bir an önce beton lobisinden kurtulması gerekir.