Son Dakika Haberler
banner

BEYİN

BEYİN
Okunma : 126 views Yorum Yap
banner

İnsan beyninin ayaktayken yaklaşık yüzde 10 daha fazla çalıştığı düşü-nülmektedir. Önemli kararlarınızı alırken kapalı alandaysanız, “volta atmayı” deneyebilirsiniz. Yürürken kolları sallamak, beynin performan-sını olumlu etkiler…

Yabancı bir dil öğrenme beyni güçlendiriyor. Her gün birkaç yabancı ya da yerli yeni sözcükler öğrenip kullanabilirsiniz.

Zihinsel jimnastik yapın. Bunun için başta Sudoku olmak üzere çe-şitli bulmacalar çözün. Satranç gibi “akıl oyunları” oynayın. Zihinsel ru-tinlerinizi kırın. Bazen telefonu sol elinizle tutun, çantanızı diğer elinizle taşıyın, evinize başka bir yoldan gidin.

Her gün güzel bir resme, manzaraya ya da fotoğrafa bakmaya çalı-şın… Her gün sevdiğiniz bir müziği bir süre gözünüz kapalı dinleyin.

Günde aklımızdan 60 bin ile 80 bin arası düşünce geçer. Bu düşün-celer ne hakkındaysa, yaşamımız da ona göre şekillenir. Unutmayın ak-lınızda en çok neyi düşünürseniz, hayatınızda onu çoğaltırsınız.

İyi bir uyku kaliteli bir beyin için şarttır. Çok uyuyorum diye üzül-meyin.

Farklı düşünme tarzları beyni geliştirir. Çocuklar ve hayvanlarla da-ha çok vakit geçirin. Sizden farklı düşünen insanlarla konuşun.

Sürekli TV seyrederek beyninizi “düşük viteste” çalıştırmayın. Bey-ninizin sınırlarını zorlamayan etkinlikler beyninizi geliştirmez…

Beyni yoran en önemli şey monotonluktur (tekdüzeliktir). Yaşantını-zı ne kadar renklendirirseniz, beyninizi o kadar neşelendirirsiniz…

Beyin kısa süreli hafızada 5 ile 7 arasındaki bilgiyi işleyebilir. Yaşa-mınızın en büyük kararlarını alırken “kafadan” değil, tıpkı beş hâneli iki rakam grubunu çarparken yaptığınız gibi, bir kâğıt üzerine yazarak ne yapacağınızı hesaplayın.

Beyin tıkandığında varsayımlarla akıl yürütür. Kendinize bir “kanaat önderi” seçin ve onun zihnini kafanızın içindeymiş gibi düşünün.