Son Dakika Haberler
banner

YAŞAM HAK OTOBÜSÜ’NÜN İKİNCİ DURAĞI BOLU OLDU

YAŞAM HAK OTOBÜSÜ’NÜN İKİNCİ DURAĞI BOLU OLDU
Okunma : 159 views Yorum Yap
banner

CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı tarafından kadına yönelik şiddeti önlemek amacıyla başlatılan “Yaşam Hak Projesi” kapsamında, CHP Kadın Kollar Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ve Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen’in bulunduğu bir grup Bolu’ya geldi.

 

Haber: Kader Demirbaş

CHP Kadın Kolları Başkanlığı tarafından hayata geçirilen, kadına yönelik şiddeti önlemeyi amaçlayan “Yaşam Hak Projesi”  kapsamında 81 ili ziyaret etmeyi amaçlayan “Yaşam Hak Otobüsü” Eskişehir’den sonra Bolu’ya geldi. Önce Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı ziyaret eden Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka ve beraberindeki grup, Başkan Özcan, CHP Bolu Kadın Kolları Zuhal Işın Toker ve partililer tarafından çiçeklerle karşılandı.

Özcan’ın makamında projeyi anlatan Nazlıaka “Bu projede bir çağrı merkezi kurduk ve 444 82 85 numaralı çağrı merkezimizi arayan herkese buradan ücretsiz psikolojik hizmet, ücretsiz danışmanlık hizmeti, hukuki danışmanlık hizmeti ve aynı zamanda Cumhuriyet Halk Parti belediyelerinin olduğu yerlerde de barınma ihtiyacının karşılanması noktasında yardımcı oluyoruz. Kız kardeşlerimize hakikaten görünmez bağlarla bağlı olduğumuzu ifade ediyoruz. Onlara ‘yalnız değilsiniz, biz varız’ diyoruz. Çünkü biliyoruz ki, özellikle şiddet mağduru olan kadınlar kendini toplumdan çok izole ediyor. Yalnızlaşıyor, kendini değersizleştiriyor. O yüzden kendilerini yalnız hissetmesinler diye kadın kolları olarak onları kollarımızla sarıl sarmalıyoruz” dedi.

 

“TÜRKİYE’Yİ KARIŞ KARIŞ GEZİYORUZ”

 

Projelerinin çok ses getirdiğini 300’den fazla kadının hayatına dokunduklarını belirten Aylin Nazlıaka “Proje oldukça ses getirdi. Bugüne kadar 300’e yakın kadının hayatına birebir dokundu. Belki biz olmasaydık o kadınlardan bir kısmı hayatta olmayacaktı. Dedik ki; bu İstanbul Sözleşmesi sürecinde daha farklı şeyler yapmak lazım. Biz zaten pandemiye rağmen il il gidiyor, projeyi anlatıyorduk ama şimdi bir otobüsümüz var. Yaşam hak otobüsümüzle yollara çıktık ve dedik ki Kadına Yönelik Şiddet konusundaki duyarlılığı arttırmak, İstanbul Sözleşmesinin neden gerekli olduğunu daha net ifade edebilmek, herkese anlatabilmek için biz diyar diyar gezmeliyiz. Gitmediğimiz il, gitmediğimiz ilçe, gitmediğimiz mahalle, gitmediğimiz sokak, gitmediğimiz ev kalmamalı. Şu anda da Türkiye’yi karış karış geziyoruz. Türkiye kazan biz kepçe şeklide geziyoruz. Her yerde bulunuyoruz. İlk ziyaretimizde Genel Başkan Yardımcımız Gökçe Gökçen’de eşlik etti. O da zaten kadın hakları konusundaki duyarlılığıyla bilinen bir kız kardeşimiz. Onun için varlığı nedeniyle de ona da teşekkür ediyorum” şeklinden konuştu.

 

Belediye Başkanı Tanju Özcan ise “Kadın Kollarımızın çalışması son derece önemli. Çünkü toplumumuzun yarısı kadınlardan oluşuyor. Bizim kadınlara, özellikle kırsaldaki kadınlara ulaşamama, anlayamama gibi sorunlarımız var. Aylin hanımın ne kadar çalışkan bir insan olduğunu milletvekilliği döneminden biliyorum, şimdi Türkiye’yi adım adım dolaşıyor. İnşallah çalışmalarınız meyvesini verecek. Aylin Hanım genelde tuttuğunu koparan bir insan, bu konuda da başarılı olacaktır. Bolu’daki Kadın Kollarımız da oldukça faal. Sayın İl Başkanımıza, Merkez İlçe Başkanımıza ve yönetici arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Pandemiye rağmen çalışmalarına devam ediyorlar. Pandemi süreci aşıldıktan sonra inşallah çalışmalara daha bir hız vereceğiz” ifadelerinde bulundu.