Son Dakika Haberler
banner

KAZIM KARSU’DAN AÇIKLAMA

KAZIM KARSU’DAN AÇIKLAMA
Okunma : 129 views Yorum Yap
banner
CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, Cumhuriyet Halk Partisi’nin parti binalarına ve billboardlara astığı “128 milyar dolar nerede?” pankartlarının hükümete çok büyük bir rahatsızlık verdiğini dile getirerek, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak çok basit bir soru soruyoruz; 128 milyar dolar nerede? Millet adına soru sormak ne zamandan beri ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçu oldu?” Bu soru hükümet temsilcilerini niye rahatsız ediyor?” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından geçtiğimiz günlerde, “128 milyar dolar nerede?” yazılı pankartlar, ülke genelindeki parti binalarına ve billboardlara asılmıştı. Sosyal medyada geniş yankı uyandıran konunun ardından savcılık kararı ile pankartlar, sabah saatlerinde polis tarafından söküldü.

Bunun üzerine bir açıklama yapan CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, Merkez Bankası’nın 60 milyar dolar civarında bir döviz açığının bulunduğunu söyleyerek; “MB’ye reeskont kredisi, borçlanma ve benzeri yollarla gelen döviz ve altınlarla, bilinen yollardan çıkan dövizi karşılaştırdığımızda ortaya 128 milyar dolarlık açıklanamayan kayıp çıkmaktadır. Bu paranın nereye gittiğini sormak bir yurttaşlık görevidir. 128 milyar dolar nerededir, kimlere hangi yollarla satılmış ya da aktarılmıştır?” dedi.

“1 MİLYON 300 BİN ESNAFIN KREDİ BORÇLARINI SIFIRLAYABİLİRDİNİZ”

Başkan Karsu, hükümete seslenerek 128 Milyar Dolar ile neler yapılabileceğini ise şu şekilde açıkladı;

“10 milyon işsiz vatandaşımıza bir yıl boyunca her ay 3 bin lira para verebilirdiniz. 1 milyon 300 bin esnafın 13 milyar liralık kredi borçlarını sıfırlayabilirdiniz. Çiftçilerin bankadan aldıkları kredilerin tamamını sıfırlayabilirdiniz. Mikro işletmelerin 16 milyar liralık kredinin tamamını ödeyebilirdiniz. Yoksulluk sınırı altında olan 1 milyon 600 bin hane var. Bunların bir yıl süreyle doğalgaz parasını ödeyebilirdiniz. Biontech aşısı getirebilirdiniz, 50 milyon vatandaşımız aşı olabilirdi. Milli Eğitim Bakanlığı’nda internete erişemeyen, EBA’ya erişemeyen 4 milyon evladımıza en gelişmiş bilgisayarı, tableti alırdınız. Devletten 3 ay boyunca 806 bin esnafımıza bir yıl süreyle 3 bin lira para verebilirdiniz. Devletten 3 ay boyunca bin lira alan basit usül dışındaki esnafa da yine her ay 3 bin lira para verebilirdiniz. Devletten 3 ay boyunca bin lira para alan 26 bin müzisyene her ay bir yıl süreyle 3 bin lira verebilirdiniz. Ayrıca 467 milyar lira daha para kalırdı.”