Son Dakika Haberler
banner

MHP’den Esnaf Destek Önerisi

MHP’den Esnaf Destek Önerisi
Okunma : 247 views Yorum Yap
banner

Bolu Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanlığı Koronavirüs salgını nedeniyle bir çok esnafın desteğe ihtiyacı olduğunu belirterek Esnaf Destek önerisi yayınladı.

BU DÖNEM EN ÇOK ESNAFI ETKİLEDİ. DESTEKLER GÜÇLÜ OLMALIDIR.

“Kovid 19 salgını nedeniyle yaşadığımız kapanma ve yasaklar ile bu dönem en çok esnaf etkilendi. Çalışan kesim bir şekilde ekonomik olarak desteklenirken, esnaf kesimi ise için ise önemli bir destek oluşmadı.

Milliyetçi Hareket Partisi Bolu İl Başkanlığı olarak esnafın sorunlarını dinledik ve çözüm önerilerimizi belirledik. Unutulmaması gereken bir konu, esnafında bu toplumda önemli bir yeri ve çoğunluğu olduğudur. Milyonlarca esnaf ve aileleri acil çözüm ve destek bekliyor. Esnafımızın bu süreçte aldığı yaraları sarmak gerekiyor.

Esnafımız bu süreçte varsa hazırda olan birikimleri ile geçinmeye çalıştı. Hazırda birikimi olmayanlar ise bankalardan kredi kullanmak suretiyle ayakta kalmaya çalıştı. Bu nedenle aşılamanın bir an önce çoğaltılması ve virüs bulaşma riskinin en aza indirilmesi gerekiyor.

Esnafın Bağkur prim borçları silinmelidir. 2020 Mart ayından bu güne yeterli ciro ve kar yapamayan esnafımız için yapılabilecek ilk destek Bağ Kur primi olarak bildiğimiz 4B sigorta prim borçlarının silinmesidir.

Esnafa verilen kira desteği yetersiz kalmıştır. Kira desteğine devam edilmeli ve destek miktarı kiranın yarısına kadar arttırılmalıdır.

Vergi ve sigorta borç yapılandırması uzatılmalıdır. Borçları için getirilen yapılandırma, pandemi döneminin uzaması sonucunda başarıya ulaşmadı, yapılandırmalar bozuldu ve tahsilatlar yapılamıyor. Bu nedenle yapılandırma yeniden gözden geçilerek Ocak 2022 tarihinde başlamak üzere düzenleme yapılması faydalı olacaktır.

Vergi borçları nedeniyle, esnafın araç ve mülküne koyulan icra ve hak mahrumiyetleri kaldırılmalıdır. Araçları halen yedemin parklarında olan esnafımızın araçları geri teslim edilmeli ve ticaretinde kullanması sağlanmalıdır.

Kredi borçları olan esnafların, kredi borçları ertelenmelidir. Banka ayrımı yapılmaksızın bütün bankalar taşın altına elini koymalıdırlar. Bu ülkede para kazanan her banka, hep birlikte yaşadığımız sıkıntılara ortak olmalı ve çözüme yardımcı olmalıdır.

Esnaf için 6 ay ödemesiz ve faizsiz krediler tahsis edilmesi, bu kredilerin 100 bin liranın altında olmaması, yaraların bir miktar olsun sarılmasını sağlayacaktır.

Üretim yapan esnafımız ve sanayicimiz için çok özel destek paketleri hazırlanmalı ve üretimi artıracak ekonomik destekler verilmelidir. Desteklere ulaşabilmek için şartlar hafifletilmelidir. Desteklerin hibe şeklinde geri ödemesiz olması üretimi ve istihdamı artıracaktır. Bunun yanında faizsiz krediler ile de desteklenmelidir. Kredilerin geri ödemeleri en az 1 yıl sonra başlamalıdır.” ifadelerine yer verildi.