Son Dakika Haberler
banner

Hindistan’da ölümcül ‘kara mantar’ hastalığıyla ilgili 9 bin vaka açıklandı.

Hindistan’da ölümcül ‘kara mantar’ hastalığıyla ilgili 9 bin vaka açıklandı.
Okunma : 101 views Yorum Yap
banner

Hindistan’da koronavirüs salgını nedeniyle sağlık sistemi çökme noktasına gelmiş, tıbbi oksijen yetersizliği çok sayıda hastanın ölümüne neden olmuştu. Ülke bu kez de ‘Kara Mantar’ salgını ile karşı karşıya. Ülkede giderek yayılan kara mantar hastalığıyla ilgili şimdiye kadar 9 bin vakanın tespit edildiği ifade edildi. Normalde nadir görülen ve mukormikoz olarak bilinen bu enfeksiyonda ölüm oranı %50, bazı hastalar ancak tek gözleri alınırsa iyileşebiliyor.

Koronavirüsün pençesindeki Hindistan’da Sağlık Bakanlığı, ülkede giderek yayılan ölümcül ‘kara mantar’ hastalığıyla bağlantılı 9 bin vakanın görüldüğünü açıkladı. Ölümcül ‘kara mantar’ ile ilgili vakaların yarısından çoğunun Gujarat ve Maharaştra’da eyaletlerinde görüldüğü ifade edildi. Hindistan Sağlık Bakanlığı, ülkedeki 15 vilayette toplam 9 bin ölümcül kara mantar vakasının görüldüğünü açıkladı. Kara mantar hastalığına ilişkin artan vaka sayıları nedeniyle ülkedeki sağlık uzmanları, hükümete 29 vilayette salgın ilan edilmesi çağrısında bulunuldu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; Normalde nadir görülen ve mukormikoz olarak bilinen bu enfeksiyonda ölüm oranı %50, bazı hastalar ancak tek gözleri alınırsa iyileşebiliyor.