Son Dakika Haberler
banner

KARSU’DAN ZAM TEPKİSİ!

KARSU’DAN ZAM TEPKİSİ!
Okunma : 103 views Yorum Yap
banner

CHP Bolu il başkanı Kazım Karsu, Türk toplumunun elektrik ve doğalgazda beklenen astronomik zamların gölgesinde kış aylarına hazırlandığını söyleyerek; “ Konutlarda kullanılan elektrik ve doğalgazda KDV’nin yüzde 18’den yüzde 1’e indirilerek, “insanlara en azından soluk aldırılması” gerektiğini vurguladı.

“Tek adam yönetimindeki” Türkiye’de ki Dolar/TL kurunun 9,03’ü aşarak rekor kırdığına dikkat çeken Başkan Karsu; “ Kurdaki bu yükselişin Amerikan Doları ve küresel piyasalar kaynaklı nedenleri olsa da Türk Lirası’nın yılın başından beri yüzde 18 değer kaybetmesinde TCMB’nin para politikasının büyük bir etkisi var. TL, yılın başından beri dolara karşı yüzde 18 değer kaybetti. Bu durum halkımızın ne kadar yoksullaştığını ve tek adam yönetiminin açmazlarını ortaya koyuyor “ dedi.

“Yurttaşı bu kış zor günler bekliyor” diyen başkan Karsu, elektrik ve doğalgazı girdi olarak kullanan sanayi ve hizmet işletmelerinin de maliyetlerinin artışını göz önüne alarak fiyatları yükselteceğine, bu durumun da enflasyonu yukarı çıkaracağına dikkat çekti. Başkan Karsu;   “Sorun daha çok, düşük gelirlilerin sorunu. 10 milyon işsiz var. Her ay yüz binlerce kişinin elektriği, gazı borcundan dolayı kesiliyor.  O yüzden konutlarda kullanılan elektrik ve doğalgazda KDV’nin yüzde 18’den yüzde 1’e indirilerek, ‘insanlara en azından soluk aldırılması’ gerekiyor” ifadesini kullandı. Elektrikte “enerji fonu”, “TRT payının kaldırılması”, belediye vergisinin de yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan başkan Karsu; “Sübvansiyon sadece konutlarda sağlansın. Düşük gelir grupları için belli bir miktar doğalgaz ücretsiz verilsin. Düşük gelir gruplarına mutlaka destek sağlanmalıdır. Hükümet umarım bu tavsiyemizi dikkat alır” biçiminde konuştu.