Son Dakika Haberler
banner

Kış lastiklerinizi taktırdınız mı?

Kış lastiklerinizi taktırdınız mı?
Okunma : 189 views Yorum Yap
banner

Ticari ya da yolcu taşıyan araçlar için kış lastiği taktırma zorunluluğu 1 Aralık (bugün) ‘tan itibaren başladı. Bu araçlar  1 Nisan 2022 tarihine kadar kış lastiği ile trafiğe çıkabilecek. Kurala uymayan sürücülere 846 lira ceza kesilecek.

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan, özel araçlarda ise can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kullanılması gereken kış lastiği uygulaması başladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belli dönemi için zorunlu tutuluyor. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor.

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI 1 NİSAN’A KADAR

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimlerince yapılıyor. Kış lastiği takma zorunluluğu yarın başlayacak ve 1 Nisan 2022’ye kadar devam edecek.

CEZASI 846 TL

Kurala uymayan araçların sürücülerine 846 lira ceza kesilecek.

Kış lastiği takmama cezası, Hazine ve Maliye Bakanlığınca açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2022 itibarıyla güncellenecek.