Son Dakika Haberler
banner

Söyleyin bana, esnaf ne yapsın?

Söyleyin bana, esnaf ne yapsın?
Okunma : Yorum Yap
banner

Asgari ücrete yapılan zammın ardından esnafın maliyetinin daha fazla arttığını söyleyen Oda Başkanı Abak, “Her şeye zam, zam, zam, zam… Sıkıştık kaldık, esnaf hakikaten şuanda dibe vurma noktasına geldi. Benim korkum, işçi çıkarmalar başlayabilir. Şimdi siz söyleyin bana esnaf ne yapsın?” dedi. Abak, esnafa pandemi döneminde yapılan kolaylığın getirilmesini ve KDV oranının tekrar yüzde 1’e indirilmesini istedi.

Bolu Lokantacılar, Pastacılar ve Fırıncılar Odası Başkanı Murat Abak, yapılan zamların ardından asgari ücretin gerekli olduğunu ancak bunun işveren esnafın yükünü daha da arttırdığını söyledi.

“HER ŞEYE ZAM, ZAM, ZAM, ZAM”

Abak, “Asgari ücret açıklandı. Tabi bağkurlarımız arttı. 2022’de vergiler, harçlar yüzde 36.2 arttırıldı. Sağolsun cumhurbaşkanımız harç vergilerini yüzde 25’e çekti. Herşeye zam, zam, zam, zam… Bu asgari ücret gerekliydi, işçilerimize hayırlı olsun ama bu asgari ücretin işverene maliyeti 5 bin 890 TL. Bir işçinin bize maliyeti 5 bin 900 TL. Yemeği ile birlikte 6 bin liraya yaklaşıyor. Herşeye zam geliyor. Biz zamlardan kar etmeyi değil, zarar etmemeye uğraşıyoruz. Bugün ekmek 2 lira ama asgari ücret zammından önce biz talepte bulunmuştuk 2.5 TL olması için ancak asgari ücret zammından sonra bu yetecek mi bilmiyoruz. Yetecek mi? Hayır. Yine zararda yine zararda…  Unun 1 kilosu 11 TL, !’ TL kalitesine göre. Ekmeğin ise 1 kilo satış fiyatı 9 lira 70 kuruş. Bakın ilginç bir şey söylüyorum. Unun kilosu 11 Tl, ekmeğin 9 lira 70 kuruş. Unu alacaksınız, işlemek için işçi çalıştıracaksınız, doğalgaz yakacaksınız, elektrik kullanacaksınız, mazot harcayacaksınız, katkı maddeleri koyacaksınız mayasıydı, tuzuydu emeğinizi koyacaksınız ve 11 liraya aldığınız unu ekmek yapıp 9 lira 70 kuruşa satacaksınız. Böyle bir mantık var mı? Yok” dedi.

ESNAF ZAMA KARŞI ZAM YAPAMIYOR”

Fırıncıların, simitçilerin, pastacıların, lokantacıların ve tüm esnafın zor durumda olduğunu söyleyen Abak, “Şekere zam yüzde 45, bir teneke yağ 550 TL olmuş. Kıyma 90 TL oldu. Her şeye zam, zam, zam… Esnaf bu zamlara karşın zam yapabiliyor mu? Hayır. İstese de yapamıyor. Müşterinin de geliri beli. Yani sıkıştık kaldık” diye konuştu.

KDV ORANIMIZI YÜZDE 1’E DÜŞÜRSÜNLER”

Abak esnafa hükümetin pandemi döneminde kolaylık yaptığını söyleyerek KDV oranının yeniden düşürülmesini istedi. Abak, “Bizim hükümetimizden istediğimiz, en azından çözüm olabilir dediğimiz mesela pandemi döneminde çok güzel bir uygulama yaptılar. KDV’lerimizi yüzde 1’e düşürdüler. Pandemiden sonra bu tekrar yüzde 8’e çıktı. Bunu düşürmelerini bekliyoruz. Kredi çıkmıştı pandemi döneminde 0 faizle kredi versinler ama borcu borçla karşılayamayız ki. 0 faizle 100 bin tl çeksem, gitsem un alsam bunu ödemeye kalktığımda yine para olarak ödeyeceğim. Esnaf hakikaten şuanda dibe vurma noktasına geldi. Benim korkum, işçi çıkarmalar başlayabilir. Karşılayamayınca bir yerlerden tasarruf etmesi gerekiyor. Ya yaptığı üründe hile yapacak ucuza mal etmeye kalkacak ama biz ahi evrandan geldiğimiz için bunu yapamayız o zaman ne yapacak? 2 kişinin yaptığı işi 1 kişiye yaptıracak. Bu da işsizliği arttırır gibi geliyor. Bir şeye zam gelirken kayıpları da düşünmek gerekiyor. Düşünün 30 kişinin çalıştığı yerde maliyet aylık 45 bin TL Bunu nasıl karşılayacak işveren? Bunun için ya sattığı ürüne zam yapacak, ya bir yerlerden çalacak ya kaliteyi düşürecek. Biz ahi kültüründen geldiğimize göre biz çalamayız, hile de yapamayız; e, zam da yapamıyoruz tarife dışına çıkamıyoruz. Şimdi siz söyleyin bana esnaf ne yapsın?” dedi.