Son Dakika Haberler
banner

Ortadoğu, Balkanlar ve Avrupa’nın en gelişmiş merkezi olacak

Ortadoğu, Balkanlar ve Avrupa’nın en gelişmiş merkezi olacak
Okunma : Yorum Yap
banner

Bolu Valisi Ahmet Ümit, Bolu Köroğlu Dağları Gelişim Master Planı ihalesinin kısa süre sonra yapılacağını söyleyerek, “Davos’u Bolu Dağları’na getireceğiz. Burası Ortadoğu, Balkanlar ve Avrupa’nın en gözde, gelişmiş kongre ve spor merkezi olacak” dedi.

Vali Ahmet Ümit, Bolu’nun uzun süredir beklediği Bolu Köroğlu Dağları Gelişim Master Planı hakkında açıklamalar yaptı.

Bu ihalenin Bolu için çok önemli olduğunu söyleyen Vali Ümit, “Bu konudaki çalışmaları en yakın dönemde göreceğiz. Şuan ihale ilan aşamasında devam ediyor. Bu ayın içerisinde ihalesi bitmiş olacak İnşallah ve dolayısıyla start verilecek. Bolu Köroğlu Dağları Gelişim Master Planı ihalesi yapılacak. Burası bildiğiniz gibi 50 Bin hektarlık bir alan olarak çalışmaya başlandı ve sonrasında Ankara Mimarlar Odası tarafından açılan dava neticesinde Danıştay kararı ile bu toplam alanın bir kısmı iptal edildi. Şuan itibariyle 38 Bin hektarlık alan turizm gelişim alanı olarak süreci devam ediyor. Bu çalışma hakkında bir takım ayrıntıları da sizlerle paylaşmak isterim. Bu çalışma için Sayın Bakanımız en az bizim kadar bu konuda heyecanlı, bu konuda arzu ve istekli. Sayın Bakanımızın talimatlarıyla da bugünlere kadar bu çalışmayı getirdik. Bu çalışmanın istediğimiz hızda ilerlememesinin sebebi deminde dediğim gibi tespit edilen alanın tamamının bu kapsamda ihale edilmesinden yanaydık ama Sayın Bakanımız bu çalışmanın lokal olarak ilerlemesinin daha doğru olduğunu düşündü. Tabi onun bu konuda tecrübeleri çok daha fazla. Lokal olarak yapılacak çalışma ile ilgili ihale aşamasında istediğimiz oranda talep gelmedi. İhaleye ilgi gösteren katılımcıların şartları da şartnameye uygun değildi dolayısıyla ilk ihale bu sebeplerle iptal edilmiş oldu. Vatandaşlarımızdan gelen haklı talepler doğrultusunda yeniden düzenlemeler yapılarak 38 bin hektarlık alanının tamamının şartları belirlendi. Projelendirmek üzere ihale ilanına çıkıldı. İnşallah bu ay içerisinde bir aksilik olmazsa ihaleyi tamamlamış olacağız. Yaklaşık 1 yıl içerisinde planının gerçekleştirilmesi sağlanmış olacak” dedi.

ORTADOĞU, BALKANLAR VE AVRUPA’NIN EN CAZİP MERKEZİ OLACAK”

Köroğlu Dağları Gelişim Planı Master Planının tamamlandıktan sonra Ortadoğu, Balkanlar ve Avrupa’nın en gelişmiş spor ve kongre merkezi olacağını söyleyen Vali Ümit, “Bu konuda iddialıyız arkadaşlar İnşallah biz Davos’u Bolu dağlarına getireceğiz. Bizim devlet adamlarımız İnşallah Davos yerine Bolu dağlarına gelecekler. İnşallah Ortadaoğu’nun ve Avrupa’nın en cazip turizm merkezlerinden biri olacak. Bu konuda hiçbir tereddüdümüz yok. Gerek yer, gerek su, gerekli bütün şartlar bu alanda uygun. Bu durumu Sayın Bakanımızla da paylaştık. Sayın Bakanımızın kayak konusunda özellikle çok önemli tecrübeleri var. Sabah kayağa başlayan birinin dilediğinde akşama kadar kayabileceği bir sistemi oluşturacağız. Sporun her çeşidinin olduğu bir mekân olacak” diye konuştu.