Son Dakika Haberler
banner

“Türk parasına tekme attılar şimdi durduramıyorlar”

“Türk parasına tekme attılar şimdi durduramıyorlar”
Okunma : Yorum Yap
banner

Gerede İlçe Olağan Kongresi’ne katılan İYİ Parti Bursa Milletvekili ve İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, “1889 yılından bu güne en dar, korku ikliminin en sert şekilde olduğu bir zaman” dedi.

İYİ Parti Bursa Milletvekili ve İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, Gerede İlçe Olağan Kongresi’ne katıldı. Tatlıoğlu kongerede yaptığı konuşmada ülkenin son dönemde içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal koşullara dair değerlendirmeler yaptı. Tatlıoğlu “Yaklaşık 150 yıldır Türk siyaseti çok problemler yaşamıştır. Önemli sorunlarla karşılaşmıştır. Ancak hiçbir zaman son 10 yıldır özelliklede sayın divan başkanımızın da dediği gibi demokratik ortamın bu kadar daraldığı bir dönem yaşamamıştır. Tekrar ediyorum 1889 yılından bu güne en dar, korku ikliminin en sert şekilde olduğu bir zaman” dedi.

İYİ Parti Gerede olağan ilçe kongresine önemli misafirler katıldı. İYİ Parti Bursa Milletvekili, İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu gerçekleşen kongrede ülkenin son dönemine ait önemli değerlendirmeler yaptı. Tatlıoğlu ülkenin 150 yıllık siyaset tarihinde görülmemiş bir baskı ortamının son 10 yılda yaşandığını ifade etti. Tatlıoğlu ayrıca Türk parasının yaşadığı değer kaybının nedenlerini iktidarın attığı yanlış ekonomik adımlara bağladı. Tatlıoğlu‘nun kongrede yaptığı konuşmada şu başlıklar öne plana çıktı:

“ÇOK MUTLU OLDUM”

Ahmet Başkan bizi davet ederken “Kış mevsiminin çok itibar ettiği bir ilçemiz var Gerede ilçemizde buluşur muyuz” dedi. Ben de hakikaten çok sevindim bizleri burada buluşturan Cenab-ı Allah’a şükürler olsun. Çokta mutlu oldum. Hep beraber İnşallah bir Türkiye muhabbeti çerçevesinde bu kongremizi de İnşallah emin ellere genç ve yakışıklı kadrolara teslim edeceğiz Allah nasip ederse.

“DEMOKRATİK ORTAMIN BU KADAR DARALDIĞI BİR DÖNEM YAŞAMAMIŞTIR”

Gerede tarımla uğraşan, sanayileşmesi yavaş yavaş ve ekmeğini helal yoldan çıkarma gayretinde olan insanların demek ki bir Türkiye meselesi var. Türkiye’nin siyasi partileri var, Türkiye’nin iktidarı var, sorarsanız Dünya’yı örnek aldıkları iktidarları var ama Türkiye’de büyük bir arayış bu arayışı Gerede’de temsil edenler ve devam ettirenler var. Değerli dava arkadaşlarım Türkiye ilk siyasi parti 1889 yılında kurulmuştur. İttihad-ı Osmani. Yaklaşık 150 yıldır Türk siyaseti çok problemler yaşamıştır. Önemli sorunlarla karşılaşmıştır. Ancak hiçbir zaman son 10 yıldır özelliklede sayın divan başkanımızın da dediği gibi demokratik ortamın bu kadar daraldığı bir dönem yaşamamıştır.

“BİZ TÜRK MİLLETİNİN TA KENDİSİYİZ”

Ne olduğunun? Dünyanın nasıl döndüğünün ve nereye gittiğinin son derece farkındayız. Türkiye’de ne olduğunun çok farkındayız. Her adımın farkındayız. Genel Başkanımızın dediği gibi buzda yürür gibi yürüyoruz ve her adımımız bir adım sonra sağlam basmak üzere atıyoruz. Biz Türk milletinin ta kendisiyiz. Biz 84 milyonun ta kendisiyiz. Yaşadığı coğrafyayı da yaşadığı çağı da kavramış kadrolarız. Bu günkü arkadaşlar gibi yaşadığı çağı yaşadığı coğrafyayı şaşırmış arkadaşlar değiliz. Türkiye çok kadim bir ülke dün ya da 10 yıl önce bu coğrafyaya taşınmadı. Türkiye yüzlerce binlerce yıllık birikimlerini toplayarak gelmiş bir ülke. Türkiye her daim yön vermiş bir milletin otağı kurduğu yer.

“YARIN HUZUR-U MAHŞER’DE EVE DÖNMEDİM YARABBİ DEMEK İÇİN YOL DEVAM EDECEĞİM”

Nüfuz cüzdanında hiçbir harfiyle sorunu olmayan kadrolarız biz. Türkiye’nin meselelerine sahip çıkmayı bir millet borcu olarak görmüş kadrolarız. 16 Nisan 2017’den birkaç gün sonra Sayın Genel Başkan’la bir randevumuz vardı. O zaman parti kurulma süreciyle ilgili durum yaşanıyordu ben kendisinin yanına gittim bana dedi ki “Değerli Hocam ben yarın Huzur-u Mahşer’de eve dönmedim yarabbi demek için yol devam edeceğim. Ben bu milleti buralarda bırakarak evime dönmeyeceğim. Bir siyasetçi için özenilecek makamları emrine amade olan bir Genel Başkandan bahsediyoruz. Dolayısıyla İYİ Parti Türkiye’yi yönetme iddiasında olan kadroların ve öyle bir liderin bir partisidir. Gerede’yi de biz yöneteceğiz, Bolu’yu da biz yöneteceğiz, Düzce’yi biz yöneteceğiz, Ankara, İstanbul ve Türkiye’yi biz yöneteceğiz. Bunun için kurulmuş bir partiyiz.

“MECLİSTEKİ EN ÇALIŞKAN GRUBUZ”

Tekrar ediyorum 1889 yılından bu güne en dar, korku ikliminin en sert şekilde olduğu bir zaman diliminde milletimiz bize bir kredi açtı ve meclise girdik. Mecliste gurubu bulunan 5 partinin içerisinde şükürler olsun arkadaşlarıma da teşekkür ederim en çalışkan grubuz. Türkiye’nin sorunlarını hiç çekinmeden ve korkmadan masaya koyan ve söyleyen kadrolarız. Sizin emanetinizin sorumluluğunu çok iyi bilen bir partiyiz. Siyahçı beyazcı değiliz, sonuna kadar evet sonuna kadar hayırcı değiliz. 20 maddelik bir kanun teklifi geldiğinde bakıyoruz. Eğer bu teklifin 8 maddesi 5 maddesi milletin lehineyse evet diyoruz. Bunu kimin getirdiğine bakmıyoruz. Diğer taraftan 12 madde 15 madde aleyhine o zamanda kimden geldiğine bakmaksızın hayır diyoruz. Bunlarda milletimizin aleyhine diye red veriyoruz. Biz çok ince bakıyoruz. Çok inceleyerek bakıyoruz. Biz biliyoruz ki 84 milyonun vebali bizim omuzlarımızda. Biz komisyonumuza gelen ve diğer konularda kullandığımız evet-hayır oylarıyla ilgili Genel Başkanımıza danışıp siz ne diyorsunuz dediğimizde, bir talimatınız olur mu genel kurulda dediğimizde dedi ki “Değerli hocam nasıl ve neden yaptığınızı diğer arkadaşlarınızla paylaşın nasıl vicdanınız karar verirse öyle oy kullanın. Evet, bir Genel Başkan bu. Böyle çalışan bir kadro var. Çünkü biz bu salonun vicdanının farkındayız.

“TÜRK PARASINI GECE GEREDE’DE ÇIPLAK BIRAKILMIŞ BİR ÇOCUK GİBİ SALDILAR”

Dünyanın hiçbir ülkesinde görülmemiş ve bizim tarihimizde görülmemiş bir şey yaptılar. Merkez bankasında ki 128 Milyar Doları sattılar. Türk parasını gece Gerede’de çıplak bırakılmış bir çocuk gibi saldılar. Korumasız ve savruldu Türk lirası. At kaçtı yerinden şimdi at önde Tayyip Bey arkada yetişecek binecek hükmedecek. Elektriği 2005 yılında dövizle almaya karar verdi Beyefendi. Bütün elektrikler dövizle alım yenilenebilir enerji. Yapılan ihalelileri de dolara bağladık. Elektrik alımları dolara ihalelileri dolara bağladık. İşte Osmangazi Köprüsü bu gün dolar neyse ücreti o. Biz Yüzde 50.4 arttırdık asgari ücreti ama Osmangazi Köprüsü Yüzde 104 arttı. 2825 liradan 4253 liraya çıkardık 1890 ekmek alıyordu 1350 ekmek alıyor bu sıralar 350 dolar yapıyordu şu sıralar 240 dolar yapıyor. Bir ülkenin hazinesi dövizle borçlanmaya gitti. Bir tekme attık Türk parasına elektrik alımlarını dövizle yaptık. Büyük bir tekme ile ihalelerden Türk parasına kovaladık, bir tekme de borçalanmadan kovaladık ne yapsın Türk Lirası? Sen devlet olarak itibar etmezsen Türk Lirası’na başkaları neden itibar etsin buna? Hani bayraktı bu şimdi oldu yaprak! Hani Türk parası bayrak gibidir diyordun ne oldu o Türk parasına?

“DEVLETİMİZİN BÜROKRASİSİNİ DAĞITMIŞLAR”

Partili Cumhurbaşkanı sebebiyle ortada bir bütün olarak çalışan ne bir devlet var ne de bir bürokrasi var. Bakanı biri atıyor, bakan yardımcılarını başkaları böyle birbirinden kopuk herkesin bir işi gücü var. Ortada bir devlet krizi var. Şimdi 6 Eylül’de plandan 20 Aralık’ta limitsiz faize kadar üç buçuk dört ayda bu kadar beceriksizlik nasıl sığdırılır? Uzaktan bakılınca vardır bir bildikleri gibi düşünüyorsunuz yaklaştıkça bir bilmedikleri olduğu ortaya çıkıyor. Başka işlerle uğraşıyorlar. Devletimizin bürokrasisini dağıtmışlar. Sorunları olan ama asgari çözüm üreten yapısını ortadan kaldırmışlar.

“TÜRKİYE’NİN ŞARTLARI 3 AYDA SİYAH VE BEYAZ GİBİ DEĞİŞİR”

Türkiye fevkalede zenginleşme ve güçlenme imkânı olan bir ülkedir. Bakın Allah nasip etsin hep birlikte göreceğiz. Partiyi kurdunuz 2018 seçimlerinde Ak Parti muhtaç parti oldu. Burada MHP’nin eli kalkmazsa AK Parti’nin ellerini saymıyorlar mecliste. Bu sonuç bu hazirunun ortaya koyduğu bir sonuç. 31 Mart ve 23 Haziran’da Türkiye’nin büyük metropollerinden buna güzel il Bolu’da dâhil bu atmosferi kovdu. Şimdi sıra siyasal iklimin değişmesidir. İnanın bu siyasal iklim değişsin. Kapıkule’den liyakatin ve adaletin girdiği inancı oluşsun Türkiye’nin şartları 3 ayda siyah ve beyaz gibi değişir. Biz 3 ayda uzay üssü kuramayız. Hedefimizdir ama 17 Bin Kilometre yani ilave 4 Bin Kilometre bir demiryolu da yapamayız ama milletimize 3 ayda adaleti ve de liyakatin geleceğine inandırırız. Şartlar o zaman siyah ve beyaz gibi değişir. Cenab-ı Allah hep birlikte bizlere o günleri görmeyi ve de bizi milletimizi güçlü bir Türkiye’ye hizmet etmeyi nasip etsin. Hepinize saygılarımı selamlarımı sunuyorum, kongremizin hayırlı olmasını dilerim.