Son Dakika Haberler
banner

NEDEN KİLO VEREMİYORUM ?

NEDEN KİLO VEREMİYORUM ?
Okunma : Yorum Yap
banner

Diyetinizin ilk başlarında hızla kilo kaybederken, bir noktada kilo kaybınız yavaşlayabilir, tamamen durabilir ve neden kilo veremiyorum diye düşünebilirsiniz. Beklentinizin altında kilo vermenize nedenlerine ilişkin 10 soruyu kendinize sorarak  hatalarımızın farkına varabiliriz.

Öncelikle, siz kilo vermeye çabalarken, vücudunuz da kilo vermenizi engellemek için karşı atağa geçebilir. Özellikle kilonuzun %10’undan daha fazlasını kısa bir sürede kaybettiyseniz, bir süre sonra kilo kaybınız yavaşlayabilir veya tamamen durabilir.

Gün içerisinde neler yediğinizin farkında mısınız?

Farkındalık kilo verme sürecinde de karşımıza çıkıyor. Bugün ne yediniz sorusunu yanıtlarken, genellikle sadece ana öğünler akla geliyor. Çay veya kahve yanında yapılan tatlı kaçamaklar, öğünlerden önce hızla yeniden atıştırmalıklar, meyveler gibi ara öğünler gözardı edilebiliyor.

Kilo kaybetmeye çalışırken, gün içerisinde neler yediğinizin farkında olmak çok önemli. Araştırmalar günlük yenilen gıdaları takip etmenin kilo kaybına yardımcı olduğunu gösteriyor. Yemek günlüğü tutan veya yemeklerinin fotoğrafını çeken bireyler, bu yönteme başvurmayanlara göre daha fazla kilo veriyor.

Öneri: Yemek günlüğü tutmak, kilo vermenize yardımcı olabilir.

Beslenmenizdeki protein oranı yeterli mi?

Protein kilo kaybetme sürecinde önemli bir besin öğesidir. Günlük aldığınızın kalorinin %25-30’unu protein kaynaklarından sağlamak, metabolizmanızı hızlandırmaya gün içerisinde daha az kalori almanıza yardımcı olur.

Aynı zamanda atıştırma ihtiyacınızı, tatlı krizi gibi aşermelerinizi de azaltır. Proteinin olumlu etkilerinin sebebi, ghrelin ve diğer iştah düzenleyici hormonlar üzerindeki etkisidir.

Örneğin, sabah yoğun protein içeren kahvaltı ile güne başlayan kişilerin, gün içerisinde daha az acıktığı ve daha az yeme ihtiyacı hissettiği araştırmalar ile desteklenmektedir.

Öneri: Yüksek proteinli besinler tüketmeye özen gösterin.

Almanız gerekenden daha yüksek kalori alıyor olabilir misiniz?

Araştırmalar genellikle bireylerin günlük alınan kaloriyi azımsadıklarını gösteriyor. Kilo verdikçe, indiğinizi kiloya göre günlük almanız gereken kalori miktarı da azalıyor. Hedeflediğiniz kiloya göre günlük almanız gereken kaloriyi yeniden hesaplayın. Ardından yemek günlüğünüze not ettiğiniz besinlerin kalorilerini hesaplayarak toplayın.

Günlük yemeklerinizin içerisine ne kadar yağ giriyor, hangi yöntem ile pişiriliyor bunları da kontrol edin. Özellikle dışarıda yenen yemekler, salata dahi olsa daha lezzetli olması için daha fazla yağ veya bilmediğiniz gıdalar içeriyor olabilir. Yemeklerinizi mümkün ise kendiniz hazırlamaya gayret edin, özellikle yağı kendiniz ekleyin. Günlük almanız gereken kalorinin en az %20’sinin protein kaynaklı olduğunu kontrol edin.

Gerçek gıdalar mı işlenmiş gıdalar mı tüketiyorsunuz?

Yediğiniz besinlerin kalitesi, kalori değerinden daha önemlidir. Gerçek gıdalar ile beslenmek, hem sağlığınızı iyileştirir hem de iştahınızı düzenlemeye yardımcı olur.

Etiketinde sağlıklı olduğunu iddia eden bazı işlenmiş paketli gıdalar, gerçekten de sanıldığı kadar sağlıklı olmayabilir. Mutlaka iyi bir etiket okuyucu olun ve şeker, yağ oranlarını kontrol edin.

Öneri: Beslenmenizde gerçek gıdalara yer verin ve işlenmiş paketli gıdaları mümkün olduğu kadar azaltın.

KİLO VEREMEMNİZE SEBEP OLABİLECEK DİĞER SEBEPLER SORULARLA BİR SONRAKİ HAFTADAKİ SAYIDA .